dr. Bates: Jobb látás.
Havilap a látásproblémák megelőzésére és szemüveg nélküli gyógyítására
1927 július
2. oldal
Meg kell érteni… 16
hogy a tökéletes látás csak akkor áll fenn-jó szem esetén is-ha a képzelet pontos, és ha azt látja, amire látás közben rá is gondol.
Vegyen elő egy teszt lapot és tartsa olyan messze, hogy még elég jól lássa az egészet. Most nézzen rá, tegyük fel az „O” betű belsejének fehérségre, és hasonlítsa össze a tesztlap nagyobb fehérségeivel. Könnyen megy, de ha nem, csináljon egy takaró lapot, benne egy lyukkal. Akkorával, hogy kitakarja vele az „O” betű feketéjét. Figyelje meg kitakarva a betű közepén lévő fehérséget. Most vegye el a lapot, és nézze meg ismét. Változást vesz észre. Most sokkal fehérebb a középső fehér, mint amikor a betű ki volt takarva. Amikor viszont a betű feketéje ki van takarva, a belső fehér ugyanolyan, mint a táblázat többi fehér része.
Így lehet bizonyítani, hogy nem látja fehérebbnek a betű belső részét, hanem olyat lát, ami nincs ott. Ha pedig olyat lát, ami nincs ott, akkor világos, hogy nem látja, hanem „csak” elképzeli. Minél fehérebbnek képzeli a betű belsejét, annál élesebb lesz maga a betű is. Amikor az „O” betű látása élesedik, a tesztlapon lévő többi betű is élesebb lesz. A betű belső fehérségének tökéletes elképzelése egyben a betű feketéjének tökéletes elképzelését is jelenti, hiszen nem lehet a fehéret tökéletesen, a feketét meg rosszul elképzelni ugyanabban az idő- intervallumban. Gyakorlattal el lehet jutni odáig, hogy az „O” betűt sokkal jobbnak képzeljük, mint amilyen a valóságban, és ha ez megtörtént, már jól fogja látni a teszt többi betűjét is.
Vén Péter