dr. Bates:
Jobb látás
havilap a látásproblémák megelőzésére és szemüveg nélküli gyógyítására
1922 március
2. oldal
Lássa, hogy a tárgyak mozognak
Amikor villamossal vagyunk és az utas kinéz az ablakon, láthatja, hogy az álló tárgyak, a fák, a házak, a telefonvezetékek oszlopai az ellenkező irányban látszanak suhanni. Ha gyalogosan közlekedünk az utcán, mindkét oldalon minden mozogni látszik.
Amikor a szem pásztázik a messzeségben, a fej vagy a test mozgása nélkül is el tudjuk képzelni, hogy azok tárgyak, amire nem figyelünk, olyanok, mintha mozognának. Ha ráérzünk a mozgásra, kivédhetjük, hogy bámuljuk a tárgyakat és a szem automatikusan pásztázni fog.
A nagy ingázás-lengetés. Mindegy, hogy milyen súlyos a mentális, vagy más feszültség,-milyen erős a szemüveg, a hályog, a retinaprobléma, vagy minden más testi nyavaja- az ember képes széles sávban ingázni a szemeivel úgy, hogy közben a fej és a test is mozog vele együtt. Ilyenkor minden az ellenkező irányban leng, ugyanolyan széles sávban, mint ahogy mi ingázunk és mind a szem, mind a tudat megnyugszik.
A kis ingázás-kis lengetés. Ahhoz, hogy az inga kilengése ne legyen nagyobb, mint fél centi, vagy még kevesebb, fokozatosan csökkenteni kell az inga nagyságát és a sebessége is érje el az 1 inga/ másodpercet, vagy még kevesebbet.- Ez az egészséges szem ingája Egy inga = a test, vele együtt a fej és a szme egyik oldalról a másikig való átbillenésének ideje-. Egy másik lehetőséget is kipróbálhatunk; egy kicsi betűre gondolva, hunyjuk be a szemet és képzeljük el annak ingázását. Csináljuk hol becsukott, hol nyitott szemmel.
Az egyetemes lengés. Érzékeltessük a beteggel, hogy ha elképzeli a tesztkártya egyik betűjét akár közelre, akár messzire, az egész tesztlap is mozogni kezd a betűvel együtt, és az összes betű ill. tárgy is hasonlóan viselkedik. Ezt egyetemes lengetés, egyetemes ingázásnak hívjuk. Bárhol, bármikor gyakoroljuk is a feladatot, a kellemes hatása egyértelmű.
Gyakorolja állandóan a lengés elképzelését. Ha valaki helyhez kötöttnek látja az álló tárgyakat, mindig romlik a látása mert erőlködést kényszerít a szemre, ami diszkomfort érzetet kelt. A bámulás, a feszültéség lassítja a szem, a test működését, sokkal könnyebb és laza lesz minden, ha hagyjuk, hogy mozogjon. Figyelje meg, hogy amíg a szem érzékeli ezt a mozgásféleséget, a látás jó.
A mozgásnak akkor is olyan kicsinek kell lenni, mint a betű szélessége, ha hat/öt méterről nézzük, ha olvasási távolságról (18-20cm). Akkor helyes a mozgás, ha egy lengési egység - míg a test egyik oldalról átér a másikra - olyan egy másodpercig tart, és az üteme könnyű, ritmikus és folyamatos.
http://www.central-fixation.com/better-eyesight-magazine/better-eyesight-1922-03.php
Vén Péter