dr. Bates
Jobb látás
havilap a látásproblémák megelőzésére és szemüveg nélküli gyógyítására
1925 április
2. oldal
úszó foltok a szemben
Amikor a rosszul látó bámul, vagy feszült és világos felületre néz, lebegő fekete pöttyöket, gyűrűs fekete szálacskákat lát, vagy kicsi, világos, könnycseppre emlékeztető zsírszerű, pettyeket, vagy csak azt képzeli, hogy látja. Az lebegő foltok mérete olyan pár milliméter, vagy nagyobb, és sokféle formája van.
A foltokat a gyerekek és a felnőttek is látják kortól függetlenül. Ismeretes, hogy a gyerekek órákon át avval szórakoznak a szabadban, hogy a hátukon fekve nézik a világos eget és találgatják, hogy mire hasonlítanak az úszó foltocskák.
Az érzékenyebb embereket sokat foglalkoznak tudatosan, vagy tudattalanul a szálló szemcsékkel.
Az úszó foltok - jó látás esetén is „csak”- az emlékezőképességünkben keletkező stressztől van. Még azok a jó szeműek is megtanulhatják mesterséges előidézésüket, akik soha nem láttak ilyeneket. Ehhez erőltetni kell a betűkre, színekre, vagy tárgyakra való nézést,vagy csak a rágondolást.
Viszont éppen ellenkezőleg; amikor tudatában vagyunk a tünetnek, azaz megjelennek, „látjuk”, akkor tudni kell, hogy egyszerre nem lehet a tüneteket is előhozni és vele egy időben a jó látást is produkálni.
A tünetek kezelésénél nagyon fontos volna, hogy meggyőzzük a beteget arról, hogy ezek a foltok sosem valódiak, mindig csak képzeltek. Nagyban segíti a beteget, ha demonstráljuk, hogy ezek a tünetek elegendő mértékben blokkolják a tudatot ahhoz, hogy csökkenjen a nézett dolgok tökéletes elképzelése, a rájuk való emlékezés, vagy azok felidézése, ami maga a látás, tehát gyengülnie kell a látásnak is.
http://www.central-fixation.com/better-eyesight-magazine/better-eyesight-1925-04.php
Vén Péter