dr. Bates:
Jobb látás
havilap a látásproblémák megelőzésére és szemüveg nélküli gyógyítására
1920 október
2. oldal
Járjunk moziba -a tévé, a komputer előtti látásfejlesztés -
A moziba járás-úgy tudjuk, hogy rosszat tesz a látásnak- , mert túlzottan igénybe veszi a szemet. Bizonyos gyakorlatokkal azonban elkerülhető a mozi káros hatása. Amikor megfájdul a szemünk a moziban, ez azért fordul elő, mert a jelenet elfárasztja a szemet. Ha a fárasztó nézést kikerüljük, a látás mindig javulni fog, ha a helyes nézési szokásokat elég hosszú ideig fent tudjuk tartani - a DVD nézése alatt, a tévézésnél, a számítógépes munka alatt, a neten, stb. -.
A látáshibák esetén különösen igaz ez, mint pd. a rövidlátás, az asztigmia, vagy egyéb szembaj.
Tehát hibás látás esetén is megtalálhatjuk az örömet a mozizásban, ha megtanuljuk, hogyan kell a vásznat-a képernyőt- feszültség nélkül nézni.
Ha kezd elfáradni a szem, nézzünk ki a vászontól-a monitorról- a sötétségbe egy kis időre, majd nézzük vissza, de először csak a vászon közelebbi széléig. Ismételjük a sötétség és a vászon közti ingázást, de egyre inkább a vászon közepe felé haladjunk. Így hamarosan már tudjuk nézni a vászon közepét is diszkomfort érzet nélkül. Ha így nem sikerül, akkor szemeltakarást alkalmazunk öt percig, vagy tovább. A szem feszültsége tehát hamar elmúlik a folyamatos ingázással, és ha többszöri szemeltakargatásokat is csinálunk, kivédjük a szem leterhelését. Ha már simán tudjuk nézni a filmeket, semmilyen új látás zavar nem fog létrejönni.
(Természetesen így kellene nézni a tévét és a számítógépet is. Óránként többször ingázhatunk, lehunyhatjuk a szemet, vagy más pihentető gyakorlatot csinálhatunk. A munkahelyen a kötelező 10 perc óránkénti leállást is jó, ha szemeltakarással töltjük, vagy más módon pihentetjük a látást. Persze mind a moziban, mind a TV előtt és a számítógép esetén is a gyakorlatokat szemüveg nélkül kell végezni).
http://www.central-fixation.com/better-eyesight-magazine/better-eyesight-1920-10.php
Vén Péter